伊人在线视频免费视频

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

7 marca 1971 roku zapadła decyzja o rozpoczęciu w Gdańsku budowy rafinerii. W ciągu czterech lat na powierzchni 220 ha wybudowany został nowoczesny zakład, zaprojektowany do przerobu 3 mln ton ropy rocznie, który miał dostarczać paliwa i oleje dla polskiej gospodarki. Pierwszą partię ropy naftowej przyjęto do zbiorników rafineryjnych w 1975 roku i nastąpił rozruch bloku paliwowego.


Dlaczego w Gdańsku?

伊人在线视频免费视频W programie "chemizacji" gospodarki narodowej (lata 1968 - 1972) przewidywano znaczny rozwój przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego. Budowa nowej rafinerii miała być alternatywą dla kosztownego importu produktów naftowych z zachodu. Inwestycja taka miała być zrealizowana w północnym rejonie kraju, łącznie z budową portu naftowego, w którym ropa miała być rozładowywana drogą morską. Brano pod uwagę różne miejscowości. Ostatecznie zaproponowano zlokalizowanie rafinerii na terenie Płoni Małej, położonej na wschód od Gdańska w widłach Martwej Wisły i kanału Rozwójki.


Rząd zatwierdził, premier podpisał

W oparciu o dokumenty przygotowane przez Biuro Projektów Przemysłu naftowego w Krakowie (późniejszy Bipronaft) Prezydium Rządu, w dniu 7 maja 1971 roku podjęło uchwałę w sprawie: wieloletniego zakupu ropy naftowej i budowy rafinerii w Gdańsku. Upoważniono też ministrów do zawarcia kontraktu z firmą British Petroleum na dostawę ropy przez okres 10 lat, po 3 mln ton rocznie dla przyszłej Rafinerii Gdańskiej. Środki na sfinansowanie inwestycji pochodziły z długoterminowych kredytów zagranicznych (licencje, dokumentacja, instalacje i urządzenia) i własnych nakładów (roboty budowlane i montażowe). Decyzję zatwierdził i podpisał premier Piotr Jaroszewicz.
Tam gdzie kumkały żaby...

W kwietniu 1972 roku na polach Płoni Małej pojawili się robotnicy z płockiego Mostostalu. Na tym podmokłym depresyjnym terenie, gdzie dotychczas kumkały żaby, a bociany spokojnie brodziły po wodzie, miał powstać duży zakład chemiczny, który był drugim co do wielkości przedsięwzięciem inwestycyjnym tamtych lat po hucie "Katowice". Koszt inwestycji obliczono na sumę 12,3 mld złotych. Zakończenie budowy planowano w lipcu 1975 roku, zaś uruchomienie Bloku Paliwowego w listopadzie tego samego roku. Właściwe prace projektowe rozpoczęto w 1972 roku. Kontrakt na projekt bazowy podpisano z włoską firmą Snamprogetti, która pełniła też funkcje kontraktora dla realizacji dostaw maszyn i urządzeń. Projekty techniczne wykonywali projektanci z Biura Przemysłu Naftowego z Krakowa oraz z biur: Prochem, Naftoprojekt, Energoprojekt, Proat i innych. Realizację zlecono kolejno Generalnym Wykonawcom, którymi byli: Mostostal Płock, Petrobudowa Płock i Gdańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Półtora metra depresji

伊人在线视频免费视频Teren na którym miała powstać rafineria wymagał osuszenia. Ułożono prawie 80 km rur drenarskich, wykopano 1000 studni, usunięto około 270 tys. m3 torfu i mułu. Przywieziono ponad 2 mln m3 piasku i żwiru. W ten sposób udało się obniżyć poziom wód gruntowych i podwyższyć teren średnio o około 1,5 metra. By wzmocnić wytrzymałość gruntu wbito około 8 000 pali, niektóre z nich na głębokość 24 metrów. W tym czasie powołano przedsiębiorstwo Rafineria Nafty Gdańsk w Budowie. Jego pierwszą siedzibą były stare budynki mieszkalne wydzierżawione od Gdańskich Zakładów Fosforowych.

Znak firmowy

Znak firmowy rafinerii (RN) według pomysłu Mariana Raganowicza, pracownika Służby Inwestycyjnej powstał w 1973 roku.

Blok Paliwowy

Montaż urządzeń instalacji energetycznych i Bloku Paliwowego rozpoczął się w 1974 roku. W roku 1975 trwały intensywne prace montażowe urządzeń i instalacji produkcyjnych.

Pierwsza ropa

Pierwszą ropę do rafinerii przywiózł ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich tankowiec "Kasprowy Wierch", ale pierwszy rozładunek do zbiorników rafinerii nastąpił z tankowca "Pieniny II". Rozładunek rozpoczął się 7 sierpnia 1975 roku o godzinie 18.37. Ropę przyjmowano równocześnie do 3 zbiorników S-3, S-4 i S-5. Bezpośredni rozładunek z tankowca "Kasprowy Wierch" rozpoczął się dzień później.

Rozwój Zakładu

W lipcu 1975 roku przekazano do użytku Centrum Administracyjne i Przychodnię Zakładową. Miesiąc później rozpoczęła działalność Służba Dyspozytorska. Pierwszymi dyspozytorami byli Bogdan Kokocha, Józef Mazur, Bogdan Piskorski, Jerzy Wesołowski i Zbigniew Woźniak.

Operacja para

Operacja para czyli uruchamianie kotłów energetycznych i podanie pary wodnej do sieci zakładowej zakończyła prace budowlano-montażowe i próby kompleksowe poszczególnych instalacji. W lipcu 1975 roku oddano do ruchu część mechaniczną i chemiczną zakładowej oczyszczalni ścieków, a rok później część biologiczną. 29 listopada podano ropę na instalację destylacji atmosferycznej i rozpoczęto cyrkulację na zimno. Po usunięciu drobnych usterek rozpoczęto podgrzewanie ropy i proces destylacji.

Pierwsza benzyna

伊人在线视频免费视频Benzynę, pierwszy rafineryjny produkt uzyskano w godzinach rannych 12 grudnia. W kilka godzin później - naftę i oleje napędowe. Rozpoczął się rozruch podstawowych instalacji rafinerii. - instalacji destylacji atmosferycznej i instalacji stabilizacji benzyn. Olej opałowy - pierwszy produkt o własnościach handlowych otrzymano 15 grudnia 1975 roku.

伊人在线视频免费视频Na razie produkty wysyłano drogą morską. Urządzenia do ekspedycji kolejowej nie były jeszcze gotowe. Pierwsze partie oleju opałowego (13 tys. ton) załadowano 19 grudnia 1975 roku na tankowiec "Beskidy". Do końca tego roku przerobiono 132 ton ropy Zakum, sprowadzonej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W roku 1976 trwały intensywne prace montażowe na Bloku Paliwowym - w "zespole instalacji katalitycznych". Wiodącą była tu instalacja reformingu katalitycznego budowana na licencji firmy Amoco. W sierpniu rozpoczęto produkcję benzyn motorowych. Ruszyła produkcja etyliny 94 i 78. Jednocześnie trwały intensywne prace montażowe na Bloku Olejowym. 11 lutego 1976 roku przystąpiono do rozruchu technologicznego instalacji destylacji próżniowej. Dzień później pierwsze produkty (destylaty próżniowe) skierowano do zbiorników magazynowych. W kolejce do uruchomienia czekała instalacja utleniania asfaltów. 4 kwietnia wyprodukowano pierwszą partię asfaltu drogowego D-70. Ruszały kolejne instalacje Bloku Olejowego.

1 lipca 1976 roku zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Gdańskie Zakłady Rafineryjne.

Zakończenie budowy

Zakład wszedł w nowy okres opanowywania trudnych technologii i doskonalenia procesów produkcji.

Historia rafinerii

2019没有封的网址拿走不谢-伊人在线视频免费视频 一道本无吗dⅤd在线播放一区-宅男免费毛片手机在线 日本xnxnxnxnxn拍拍-伊人在线视频免费视频 1024最新手机在线观看-伊人在线视频免费视频 4438最新全国免费视频网-伊人在线视频免费视频 中文字幕在线在线亚洲_中文字幕在线视频 电影 正在播放母息子友人犯_正在播放中文字幕母息子_友人の母系列在线播放 依人在线 依人在线手机在线观看依人在线在线视频|依人在线最新网址 55we韩国女主播免费视频-伊人在线视频免费视频 222eee野鸡网视频2区-伊人在线视频免费视频 在线a 在线a发布网|在线a在线电影|在线a.com|日韩在线a 用茄子捅自己下面视频_茄子视频在线观看 1024手机在线基地播放-伊人在线视频免费视频 伊人久久精品视频在线,伊人久久精品视频在线免费观看,伊人久久精品视频在线 一本之道高清在线观看在线视频_一本之道高清在线观看手机观看_日韩一本之道高清在线观看影院 一本之道高清在线观看-一本之道高清在线观看一区-日本一本au道大尺码专区 猫咪在线播放maomi99伊人-伊人在线视频免费视频 中文字幕无线观看_亚洲日韩中文字幕视频-2020亚洲欧洲日韩综合 1000部未满18岁勿费视频-伊人在线视频免费视频 在线a 免费 在线a 免费在线视频_在线a 免费手机在线观看_在线a 免费电影 wwのpornhubのcom-伊人在线视频免费视频 人碰xoo在线视频永久免费-伊人在线视频免费视频 00后艺校萝莉14部资源-伊人在线视频免费视频 2017夜夜橾天天橾在线视频-伊人在线视频免费视频 一级a做片性视频手机在线观看_一级a做片性视频_一级a做片性视频在线视频|www一级a做片性视频 xvldeos免费中文视频-伊人在线视频免费视频 樱桃网站视频官网/私人樱桃影院/樱桃视频入口网址 1769zyz资源在线视频-伊人在线视频免费视频 2000影院m3u8免费高清-伊人在线视频免费视频 yy8488高清电影万利达-伊人在线视频免费视频